Rudno 1

Dożynki to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt polskiej wsi, która przetrwała do dnia dzisiejszego; angażuje i łączy lokalną społeczność, przekazuje wartości szacunku do plonów ziemi i pracy rolnika. To również ukoronowanie całorocznej pracy rolnika, największe w roku święto gospodarskie rolników po zakończeniu prac polowych i zebraniu plonów. Pielęgnowanie tradycji i zwyczajów jest spełnieniem dobrego obowiązku zachowania naszej tożsamości dla kolejnych pokoleń.

W niedzielę 09 września 2018 w naszej miejscowości odbyły się Dożynki Wiejskie. Zgodnie z wieloletnią tradycją Dożynki rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. Piotr Faliński. W godzinach popołudniowych barwny korowód w asyście orkiestry dętej „Sami Swoi” udał się na boisko sportowe, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. W korowodzie dumnie kroczyły Gospodynie z nową koroną dożynkową. I tutaj kierujemy szczególne podziękowania dla Pań zaangażowanych w przygotowanie tak przepięknej korony. Dalej podziwialiśmy: dzieci z przedszkola i szkoły, sekcję JUDO, trampkarzy, Detektywów Przeszłości oraz przystrojone maszyny rolnicze. Oczywiście nie zabrakło ciekawych scenek, inscenizowanych na przyczepach. Na boisku przywitał nas tłum gości. Organizatorzy nie spodziewali się, aż tak dużej frekwencji. Zapewne to zasługa ciekawego programu Dożynek, ale również pięknej i słonecznej aury.W swoim debiucie, jako prowadzącego zobaczyliśmy Patryka Nowara. Podczas całodniowej imprezy przygotowano liczne atrakcje, jak dobrze zaopatrzony bufet oraz cieple i zimne napoje, pokaz judo, występy artystyczne dzieci itp. Nie zabrakło również licznych atrakcji dla najmłodszych (takich jak dmuchańce). Dla wszystkich Gości przygotowano poczęstunek oraz miejsca siedzące przy stolikach pod namiotami.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na część artystyczną. Część artystyczną rozpoczął występ dzieci z miejscowej szkoły. Nie zabrakło również pokazu Judo – nowo otwartej sekcji w Rudnie, która zdobywa coraz większą popularność wśród dzieci. Wielką sensacje wywołał pokaz judo w wykonaniu Prezesa klubu LKS Młodość Rudno oraz jego córki. Gwiazdą imprezy był jeden z najpopularniejszych Zespołów naszej Sceny – Dominika i Janusz Żyłka.Dominika i Janusz Żyłka to jeden z najpopularniejszych i najdłużej obecnych na naszej scenie Zespołów Rodzinnych, tworzonych przez Ojca i Córkę. Zespół pochodzi z Opolszczyzny. Ma w dorobku kilkanaście płyt oraz niezliczone przeboje oraz teledyski. Kompozytorem i autorem tekstów zdecydowanej większości piosenek jest Pan Janusz. Dominika i Janusz Żyłka zaprezentowali swój półtoragodzinny program, w ramach którego dominowały autorskie piosenki, niemniej w repertuarze znalazła się też wiązanka piosenek biesiadnych. Duet kipiał energią i dobrym humorem. Zespół miał rewelacyjny kontakt z Publicznością, którą zachęcał (bardzo skutecznie) do wspólnej zabawy. W godzinach wieczornych miał miejsce koncert naszej orkiestry Sami Swoi w nowym repertuarze. W trakcie koncertu można było usłyszeć muzykę rozrywkową – disco polo, oczywiście nie zabrakło polek i marszy. Po koncercie wystąpiły gościnnie nasze sąsiadki – Aktywne Kobiety z Bojszowa. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna z dwoma zespołami Contex i Onex. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale zespół Onex tworzy trójka młodych i pełnych muzycznej pasji ludzi z Rudna, a ich mentorem i największym kibicem jest zespół Contex.

Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga dużego nakładu pracy. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim tym, którzy społecznie w sposób bezinteresowny zaangażowali się choćby w najmniejszym stopniu do uświetnienia tegorocznych dożynek. Pragniemy również podziękować wszystkim uczestnikom korowodu dożynkowego za trud, jaki włożyli w udekorowanie pojazdów oraz osobom, które pomogły zorganizować korowód. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do sponsorów tegorocznych dożynek za wsparcie finansowe i rzeczowe. Cieszymy się, że są wśród nas ludzie, którzy pomagają nam kultywować lokalną tradycję oraz przyczynić się do tego, aby z roku na rok było coraz lepiej: „Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękuję – zawiera wszystko co chciałoby się wyrazić”. Dziękujemy także Wam, wszystkim mieszkańcom i gościom , za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu corocznej organizacji i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

Galeria zdjęć