Kosciol_Rudno_1

Początek istnienia miejscowości wzmiankowano po raz pierwszy w roku 1228, a nazwa miejscowości wskazuje na występowanie w okolicy rud darniowych. Pierwotna nazwa to Rudno Duże w odróżnieniu Rudna Małego, nazwanego póżniej Rudzińcem. W południowo-zachodniej części miejscowości znajduje się przysiółek Łaskarzówka, wzmiankowany w 1566r. Wieś położona jest na Wyżynie Śląskiej, w pobliżu dwóch głównych szlaków komunikacyjnych (autostrada A1 i A4).

Wieś ugruntowała się w podmokłej dolinie, przez którą przepływa dzisiaj już krótka rzeka, która swój początek bierze w lesie pomiędzy Bojszowem a Rachowicami. Ta podmokła dolina była okrążona wielkimi i pięknymi lasami, w których żyły niedźwiedzie i wilki. Można jeszcze wspomnieć jako ciekawostkę, że na brzegach wielkich rzek, jak Kłodnica, żyły  bobry, które na Górnym Śląsku nie były rzadkością.

Ludność wsi jest pochodzenia słowiańskiego. Kiedyś mieszkańcy budowali swe chatki z drzewa, którego w okolicznych ogromnych lasach nie brakowało. Mieszkańcy zajmowali się uprawą ziemią, która zaledwie utrzymywała ich życiu. Służyli polskim, a następnie śląskim książętom, którzy żyli z polowania i łowienia ryb. Słowiański rolnik był służącym księcia i posiadacza majątku (tzw. pana), któremu od każdej hufy (morgi ziemi) płacić musiał podwórkowe, a od każdej sztuki bydła czynsz. Tak we wsi Rudno Wielkie być musiało, bo do tej pory przetrwało powiedzenie „Kaj idziesz - na pańskie" lub „Skąd idziesz - z pańskiego".  

W dolinie Rudno na pograniczu z Bojszowem znajduje się studnia, w której wodzie znajdowały się szczątki rudy żelaza. Dowodzi to, że z niedalekiej odległości od tej studni znajduje się pokład rudy żelaza. 

Dzisiaj dobrze zbudowane Rudno, dawniej Rudno Wielkie, potwierdza trafny wybór naszych słowiańskich  praprzodków - podmokłej doliny, otoczonej jeszcze dzisiaj pięknymi, wielkimi lasami. 

Wieś z biegiem wieków i lat zmieniła swą nazwę: Rudno Wielkie, Rudnau, Braumbach i Rudno.

W Rudnie znaleść można również pamiątki związane z potopem szwedzkim (przydrożna kapliczka) oraz z I i II wojną światową.