Zakończyliśmy realizację projektu „Aktywna Wieś – Przyjazna Seniorom” sfinansowanego z funduszy FIO na podstawie umowy nr 274/2015/FIO.

Cały projekt, w ramach którego odbyły się warsztaty, spotkania oraz wyjazd integracyjny, zakończone wspólną wystawą prac przygotowanych przez uczestników, okazały się być bardzo dobrą i potrzebną inicjatywą.

Warsztat "Trening umysłu" miał na celu przekazanie wiedzy na temat tego, jak ćwiczyć pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Warsztat był oparty na założeniach neurofitness. Seniorzy wzięli również udział w spotkaniu z instruktorką fitness, która przekonywała ich do zmiany nawyków i wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Podczas kolejnych 6 warsztatów tematycznych uczestnicy wykonywali rozmaite prace związane z rękodzielnictwem. Uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniach "Szkoła dla seniora", które odbywały się w szkole i Izbie Pamięci. Przygotowano ciekawy program wyjazdu integracyjnego - uczestnicy zwiedzili Muzeum Papieskie w Wadowicach oraz Park Miniatur w Inwałdzie. Był również czas na obiad i kawę z kremówką papieską. Odbyło się również spotkanie końcowe, gdzie zaprezentowane zostały wykonane w trakcie trwania projektu prace rękodzielnicze. Zapewniliśmy naszym 45 seniorom dostęp do kultury oraz zagospodarowaliśmy ich wolny czas w aktywny sposób. Udział w projekcie zmotywował seniorów i otwarł im drogę do kontynuacji wspólnych działań – wypraw do teatru, miejsc kultu religijnego, ale również zaangażowania w realizację projektów lokalnych. W realizację projektu zostało włączonych 10 wolontariuszy, którzy zajmowali się m.in. prowadzeniem działań promocyjnych, wykonaniem plakatów i ulotek oraz prowadzeniem rekrutacji uczestników projektu. Pięciu wolontariuszy ze zdolnościami artystycznymi prowadziło warsztaty tematyczne. Ogółem wolontariusze przepracowali 114 godzin.

Galeria zdjęć