Msze Święte w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja w Rudnie odbywają się w niedziele i święta o godz 7.30 i o godz. 10.00.

Kosciol_Rudno_1W dokumentach po raz pierwszy Rudno zostało wymienione w 1228 roku. W swoich początkach parafia Rudno należała do Łabęd. Przypuszcza się, że około 1217 roku Rudno stało się samodzielną parafią oraz że niejaki Pan Jan Rudno „ kościół w Rudnie gustownie wyposażył”.

Wioska pierwotnie należała do szlachcica Christophera Paczinski i Jana Franciszka von Manowski.
Przez setki lat nad wioską górował kościół – najpierw drewniany, a od 1923 roku murowany.

 

Historia obecnego kościoła.

Z końcem marca 1922 roku rozebrano drewniany kościół, który liczył około 800 lat i groził zawaleniem.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto w kwietniu 1922 roku. Przy zwożeniu polnych kamieni do gruntów brała udział prawie cała parafia.
18 maja 1922 roku został wmurowany kamień węgielny. W grudniu tego samego roku jedna część dachu była już gotowa, a resztę zabezpieczono, co świadczy o niezwykle szybkim tempie budowy. Do kwietnia 1923 roku nie prowadzono prac. Od kwietnia rozpoczęto dalsze prace od sufitu. W sierpniu, z powodu galopującej inflacji, musiano pracę przerwać. Ostatecznie w niedzielę, 23 wrzesnia 1923 roku, kościół został poświęcony przez miejscowego proboszcza, ks. Dziekana Jana Michaltza, zaś uroczystej konsekracji dokonał J.Em. Ks. Kard. Adolf Bertram z Wrocławia w dniu 4 listopad 1923 roku.

Wydarzenia ostatnich lat

Parafia w 1993 roku, po wstępnym odnowieniu swojej świątyni, obchodziła uroczyście 70 – lecie konsekracji z udziałem Ks. Bpa Gerarda Kusza. W latach 1993 – 1994 przeprowadzono kapitalny remont organów, zagospodarowano teren przykościelny i wybudowano kaplicę cmentarną. Odnowiona została również wieża /nowy tynk/ i cały kościół z zewnątrz oraz trzy witraże.
W 1996 roku wyremontowano salkę katechetyczną. W 1997 parafianie ufundowali dla swojego kościoła ogrzewanie podłogowe olejowe.
W dniach 10 – 11 sierpnia 1996 roku parafia przeżyła II nawiedzenie Matki Bożej w cudownym obrazie jasnogórskim.
W roku 1998 parafia obchodziła 75-lecie Konsekracji swojego kościoła. Na tę okoliczność parafianie przygotowywali się od dłuższego czasu, m.in. przez rekolekcje parafialne, prowadzone przez O. Teofila Wyleżoł, franciszkanina z Góry Św. Anny.